zaloguj siÄ™   |    zarejestruj siÄ™   |    mapa strony   |
                                Komentarze

Gimnazjum

Trzyletnie gimnazjum specjalne dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym lub ze sprzężonymi niepełnosprawnościami.

W gimnazjum w oddziałach dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim w ostatnim roku nauki przeprowadza się egzamin gimnazjalny, dający możliwość dalszego kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych.

Informacje o gimnazjum
1. Szkoła nosi nazwę Gimnazjum Specjalne Słupcy.
2. Gimnazjum Specjalne jest jednostkÄ… budżetowÄ…, finansowanÄ… przez Starostwo Powiatowe w SÅ‚upcy.

1) Cele i zadania gimnazjum są tożsame z celami
i izadaniami oÅ›rodka okreÅ›lonymi w Statucie OÅ›rodka Rozdz. III,§2 ust.1


2) Gimnazjum przygotowuje uczniów do wyboru zawodu, poprzez organizacjÄ™ wewnÄ…trzszkolnego systemu doradztwa zawodowego oraz zajęć zwiÄ…zanych z wyborem kierunku ksztaÅ‚cenia, tzn:

  1. realizowanie godzin z doradztwa zawodowego zajÄ™cia realizujÄ…: pedagog szkolny, psycholog szkolny, wychowawcy i nauczyciele przedmiotów na obowiÄ…zkowych zajÄ™ciach edukacyjnych, zajÄ™ciach pozalekcyjnych, lekcjach wychowawczych i innych
  2. nawiÄ…zanie wspóÅ‚pracy z placówkami realizujÄ…cymi zadania z zakresu orientacji zawodowej
  3. wykorzystywanie programów Unii Europejskiej wspierajÄ…ce zadania na rzeczedukacji zawodoznawczej
  4. organizuje zajÄ™cia pozalekcyjne – zgodnie z zainteresowaniami wychowanków.

3) Organizuje zajÄ™cia wychowawcze, dbajÄ…c o ich zróżnicowanie w zależnoÅ›ci od wieku, skÅ‚adu osobowego grup wychowawczych
4) Pomaga uczniom w nauce oraz w odrabianiu zadań domowych
5) KsztaÅ‚tuje Å›rodowisko wychowawcze, rozwija zaradność i samodzielność, integruje wychowanków wÅ›ród rówieÅ›ników i w spoÅ‚eczeÅ„stwie ludzi dorosÅ‚ych.

Szkoła zapewnia bezpieczeństwo wychowankom poprzez:

  1. przyprowadzanie ich do szkoÅ‚y na zajÄ™cia lekcyjne - wychowawcy oÅ›rodka, odprowadzanie po zajÄ™ciach – wychowawcy oÅ›rodka
  2. sprawowanie opieki na zajęciach lekcyjnych i innych formach zajęć w szkole przez nauczycieli
  3. organizowanie dyżurów nauczycielskich w szkole podczas przerw
  4. ciÄ…gÅ‚e sprawowanie opieki na zajÄ™ciach wychowawczych oraz w porze nocnej przez wychowawców oÅ›rodka
  5. sprawowanie opieki nad uczniami podczas zajęć terenowych oraz
    w trakcie wycieczek szkolnych zgodnie z odrębnymi przepisami
  6. organizacja i formy wspóÅ‚dziaÅ‚ania gimnazjum z rodzicami okreÅ›la Rozdz.III,§2ust.2 oraz Rozdz.V,§4ust.2.1.2 Statutu OÅ›rodka.

Organy gimnazjum, ich szczegóÅ‚owe kompetencje oraz zasady wspóÅ‚dziaÅ‚ania miÄ™dzy nimi sÄ… tożsame z organami oÅ›rodka okreÅ›lonymi w Rozdz. III,§3 Statutu OÅ›rodka.
Zasady rekrutacji uczniów do gimnazjum
1) Uczniowie przyjmowani są do gimnazjum na rok szkolny lub okres nauki w szkole, wskazany w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
2) Pobyt ucznia może trwać do czasu ukończenia nauki w gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 21 roku życia.
3) Do klasy pierwszej gimnazjum przyjmowane sÄ…, na wniosek rodziców/prawnych opiekunów, dzieci i mÅ‚odzież posiadajÄ…ce, z uwagi na stopieÅ„ upoÅ›ledzenia umysÅ‚owego, orzeczenie o potrzebie ksztaÅ‚cenia specjalnego, wydane przez zespóÅ‚ orzekajÄ…cy dziaÅ‚ajÄ…cy w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej i Å›wiadectwo ukoÅ„czenia szkoÅ‚y podstawowej
4) Do klasy programowo wyższej w gimnazjum przyjmuje siÄ™, na wniosek rodziców/prawnych opiekunów, uczniów na podstawie:
• orzeczenia o potrzebie ksztaÅ‚cenia specjalnego
• Å›wiadectwa ukoÅ„czenie klasy programowo niższej szkoÅ‚y publicznej lub szkoÅ‚y niepublicznej o uprawnieniach szkoÅ‚y publicznej tego samego typu
• arkusza ocen wydanego przez szkoÅ‚Ä™, z której uczeÅ„ odszedÅ‚

SzczegóÅ‚owy katalog praw i obowiÄ…zków ucznia oraz zasady przyznawani wyróżnieÅ„ i stosowania kar okreÅ›la Rozdz.X,§9 Statutu OÅ›rodka.